آموزش شلوار انتخابات بیمارستان ریاست مجلس

آموزش: شلوار انتخابات بیمارستان ریاست مجلس بیمارستان انتخابات ریاست جمهوری خبر زیر ذره بین

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تصویر العمل جوان به تقلید ناکام فیلمسازان جوان از اصغر فرهادی

روزنامه جوان یادداشتی در تصویر العمل به نظر یکی از منتقدان نوشت: «چند روز قبل یکی از منتقدان سینمایی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کشورمان مقاله‌ای به چاپ

تصویر العمل جوان به تقلید ناکام فیلمسازان جوان از اصغر فرهادی

تصویر العمل جوان به تقلید ناکام فیلمسازان جوان از اصغر فرهادی

عبارات مهم : ایران

روزنامه جوان یادداشتی در تصویر العمل به نظر یکی از منتقدان نوشت: «چند روز قبل یکی از منتقدان سینمایی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشورمان مقاله ای به چاپ رساند با نام «جواهرات بدلی» و با عنوان اینکه آیا مقلدان فرهادی نمی توانند موفقیت های فیلم های او را تکرار کنند؟

از قدیم گفته اند خشت اول را نهد معمار كج تا ثریا می رود دیوار كج. یكی از مشخصه های ملموس و هویدای سینمای کشور عزیزمان ایران قدم برداشتن در مسیری به نام سینمای فرهادی هست؛ مسیری كه پیمودن آن چندان سخت نیست و فقط كمی صبر و حوصله جهت به نتیجه رسیدن آن مورد نیاز است.

تصویر العمل جوان به تقلید ناکام فیلمسازان جوان از اصغر فرهادی

سینمای فرهادی و تمركز روی طبقه متوسط

اگر بخواهیم صریح تر سخن بگوییم باید به این نكته اذعان كرد كه اغلب فیلمسازان كشورمان در این چهار دهه به خصوص از آخرهای دهه 80 كه علت عمده آن ظهور اصغر فرهادی بود، زیاد بر اساس تمایلات شخصی و اعتراض خود به وضع جامعه و ساختار آن دست به تولید فیلم زده اند نه بر اساس ایدئولوژی و پیشبرد اهداف و منافع ملی. منتقد مذكور با اشاره به متمركز شدن فرهادی و مقلدانش بر طبقه میانگین جامعه، روی آوردن به كاراكتر های خاكستری و كاویدن لایه های پنهان زندگی زوج های جوان این امر را بدیهی و ضامن موفقیت دانسته و مغرورانه و با اعتماد به نفسی سرشار از درو كردن جوایز جشنواره های خارجی نظیر خرس نقره ای جشنواره برلین، گلدن گلوب و سر آمد آنها اسكار ابراز خوشحالی و شعف می كند.

روزنامه جوان یادداشتی در تصویر العمل به نظر یکی از منتقدان نوشت: «چند روز قبل یکی از منتقدان سینمایی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کشورمان مقاله‌ای به چاپ

چرا فیلم های فرهادی جایزه می گیرند؟

اما نكته ای مهم در این میان است كه این جوایز خارجی یاد شده است به چه علتی به آثار فرهادی تعلق گرفت كه حالا انتظار داریم سبك و سیاق فرهادی در سینمای کشور عزیزمان ایران ادامه پیدا كند چراكه تضمین كننده موفقیت یك فیلم هست.

فرهادی در اكثر فیلم هایش از «رقص در غبار گرفته» تا «فروشنده» اصرار بر گفتن این نكته دارد كه طبقه میانگین جامعه ایرانی بسیار ظلم دیده و جوركش است و مدام خانواده های این طبقه در حال فروپاشی هستند ولی در عین حال افرادی روشنفكر این طبقه را تشكیل می دهند.

تصویر العمل جوان به تقلید ناکام فیلمسازان جوان از اصغر فرهادی

طبقه میانگین كه فرهادی روایتگر آن هست، افرادی غربزده، بیزار شده است از وطن، داشتن سوءظن به افراد محیط خود، دروغگو و در عین حال لائیك به لحاظ مذهبی و سكولار مسلك تشكیل می دهند. در این نكته كه افرادی با این شرایط گفته شده است كه از قضا كم هم نیستند در جامعه ما وجود دارند ولی سؤال اینجاست كه طبقه مورد علاقه آقای فرهادی همه قشر میانگین ایرانی را تشكیل می دهند؟ قشری كه بیش از نیمی از جمعیت کشور عزیزمان ایران را تشكیل می دهند را می توان اینگونه قلمداد كرد و به تصویر كشید؟

اگر تنها نشانه از ساخت این فیلم ها كسب جوایز خارجی باشد كه مراد حاصل شده است و اگر اعتراض یك فیلمساز به شكلی صحیح به اوضاع اجتماعی و فرهنگی جامعه خود باشد، این فیلم ها نه تنها مسیر را اشتباه رفته بلكه در جهت پیشبرد اهداف دشمن نیز قدم برداشته اند.

روزنامه جوان یادداشتی در تصویر العمل به نظر یکی از منتقدان نوشت: «چند روز قبل یکی از منتقدان سینمایی در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار کشورمان مقاله‌ای به چاپ

منافع ملی یا جایزه خارجی؟

در باب اعتراض به اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه فیلم های زیادی ساخته شده است كه از نمونه های بارز آن می توان به فیلم مالنا اثر جسورانه جوزپه تورناتوره اشاره كرد. مالنا، فیلمی كه سراسر علیه سیاست های جنگ طلبانه بنیتو موسولینی، دیكتاتور وقت ایتالیا ساخته شده است بود.

تصویر العمل جوان به تقلید ناکام فیلمسازان جوان از اصغر فرهادی

مالنا با بازی مونیكا بلوچی در لایه زیرین خود به وضع موجود اعتراض می كند، چنانكه در نگاه اول مالنا فیلمی در حوزه صنعت پورنو دیده می شود ولی با گذشت مدتی از فیلم به این نتیجه می رسیم كه مالنا نه تنها پورنوگرافیك نیست بلكه به شدت سیاسی است و جالب است كه این فیلم سیاسی ترین فیلم سال 2000 سینمای ایتالیا لقب گرفت. در واقع مالنا روی دیگر سكه و اعتراضی به فیلم «زندگی زیباست» روبرتو بنینی بود كه كشور امریكا را مورد تمجید قرار داده بود.

پر واضح است كه در هر جامعه ای مشكلات و معضلات فرهنگی ، اجتماعی و… وجود دارد و یك كارگردان و فیلمساز متعهد ضمن به نمایش گذاشتن این مشكلات و معضلات در عین حال به فكر منافع ملی و آبروی كشورش هم خواهد بود ولی متأسفانه روندی كه از چندین سال قبل در كشورمان ایجاد شده است كه فیلم ها به گونه ای ساخته شوند كه صرفاً موفق به جایزه چه از جشنواره های داخلی و چه خارجی شوند و بهای این جایزه ها هم نشان دادن کشور عزیزمان ایران به عنوان جهنمی است كه باید دست خانواده خود را گرفت و از آن فرار كرد. فضای چرك آلود با كادر هایی بسته و دوربین روی دست های متعدد هم میزانسن اغلب این آثار جشنواره ای هست.

كشور و ملت کشور عزیزمان ایران از معدود كشورهایی است كه تاریخ و تمدنی غنی و در نتیجه قصه های تاریخی و مذهبی جالب فراوانی دارد كه هر كدام می تواند سوژه ساخت یك فیلم بلند باشند ولی این داستان ها و قصه ها در كجای سینما و فیلم های ما هویدا شدند؟ آیا فیلمسازان ما به ساخت درام و ملودرام هایی با قصه های مشابه و فیلمنامه های ناقص و شخصیت پردازی های ضعیف روی می آورند و بر آن اصرار دارند؟

پاسخ را زمانی پیدا می كنیم كه به محتوای آثار موفق در جشنواره های خارجی كمی دقت كنیم. خیانت، سوءظن، غربزدگی، دروغگویی، اهانت به ائمه معصومین و… از جمله نقاط مشترك در بعضی از این آثار هست.

فیلم هایی كه رنگ و بویی از انقلاب ندارند

نكته مهم اینجاست كه كسی مخالف شركت آثار سینمایی كشورمان در جشنواره های خارجی نیست. به قول شهیدآوینی «آنچه اصلاً در شأن ما نیست مقهوریت و مرعوبیت در برابر سینمای غرب هست. سینمای کشور عزیزمان ایران باید در جهت دستیابی به یك هویت مستقل حركت كند و خود را در آینه صیقلی وجود مردم ببیند نه در سراب روشنفكری و روشنفكر نمایی.» همانطور كه در تاریخ سیاسی کشور عزیزمان ایران انقلاب به نام انقلاب شكوهمند اسلامی رخ داد، سینمای ما هم لاجرم باید انقلابی در خود به وجود آورد و هویتی مستقل از شرق و غرب جهت خود ایجاد كند. بعد همانطور كه گفته شد كسی مخالف شركت در جشنواره های خارجی نیست ولی آیا نباید فیلم هایی كه به جشنواره های خارجی می روند رنگ و بویی از هویت و خبر انقلاب اسلامی و اعتقادات ما داشته باشد؟

در حقیقت سینمای ما باید پا به پای انقلاب اسلامی حركت كند و مكمل آن باشد ولی متأسفانه نه تنها اینطور نیست بلكه با ساخت و تولید آثار ضعیفی در حوزه درام اجتماعی ضربه مهلكی بر پیكره انقلاب به خصوص در حوزه فرهنگ زده می شود. با این نكات گفته شده است می توان نتیجه گرفت كه جشنواره های خارجی زمانی به آثار سینمایی ما جایزه می دهند و جهت آنها كف وسوت می زنند كه در مسیر خواسته ها و سیاست های آنها حركت كنیم. چطور ممكن است فستیوالی مانند اسكار كه از اساس با سیاست های شوم صهیونیسم و امریكا قرار داده شده است به فیلمی سراسر تحریف و ضدایرانی آرگو ساخته بن افلك جایزه دهد و همین فستیوال فیلمی از کشور عزیزمان ایران را شایسته دریافت جایزه بداند.

كدام عقل سلیمی این جایزه را یك افتخار ملی تلقی می كند؟

این منتقد سینما تلویحاً موفقیت فیلم ها و كارگردانان را كسب جوایز متعدد خارجی عنوان می كند ولی با این منطق می توان گفت كه كارگردانان بزرگی چون هیچكاك، استنلی كوبریك، سیدنی لومت و… كه هرگز به جایزه اسكار دست پیدا نكردند، كارگردانانی ضعیف با آثار شكست خورده ای هستند؟

فیلمسازان امریكایی و وطن پرستی

ای كاش بعضی از این فیلمسازانی كه غرب را الگوی خود قرار داده اند جنبه مثبت هالیوود را الگوبرداری می كردند. به طور مثال كاش كمی از كلینت ایستوود و الیور استون درس بگیرند. ایستوود در فیلم تك تیرانداز امریكایی شخصیتی خونخوار و سفاكی چون كریس كایل را كه در جنگ ویتنام و عراق و در قامت یك تك تیرانداز ارتش امریكا جان صد ها انسان بیگناه را گرفته، فردی مهربان و خوش قلب و وطن دوست معرفی می كند و اینگونه القا می كند كه او چاره ای جز كشتن انسان ها نداشته است یا اولیور استون كه در فیلم «اسكندر» بازیگری چون كالین فارل را به عنوان اسكندر معرفی می كند كه به لحاظ ظاهری به شدت شبیه مدیر جمهور وقت امریكا یعنی جرج بوش است و او را فردی ادیب و دانشمند كه پیرو مكتب ارسطو بوده و جهت نجات ایرانیان از چنگال حكومت داریوش سوم به کشور عزیزمان ایران حمله می كند یا مثال دیگر فیلم دوگانه 300 است كه زك اسنایدر تمام توان خود را جهت وحشی و بربر نشان دادن ایرانیان به كار می بندد.

با مشاهده این آثار هالیوودی كه تماماً کشور عزیزمان ایران و هویت ایرانی را مورد هجمه و تحریف قرار داده اند و سینماگران كشورمان به جای پاسخ دادن به این آثار از طریق ساخت فیلم هایی با محوریت معرفی تاریخ و تمدن و مذهب كشورمان به دنیا، سرگرم ساخت آثاری ضعیف در حوزه اجتماعی هستند كه دل انسان ایرانی را به درد می آورد.

واژه های کلیدی: ایران | جایزه | خارجی | ایرانی | انقلاب | ایرانی | سینمای | انقلابی | جشنواره | سینمایی | ایرانیان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz