آموزش شلوار انتخابات بیمارستان ریاست مجلس

آموزش: شلوار انتخابات بیمارستان ریاست مجلس بیمارستان انتخابات ریاست جمهوری خبر زیر ذره بین

گت بلاگز اخبار بین الملل سودای هسته ای سعودی و تقابل ترامپ با قانونگذاران آمریکایی

رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر منافع اقتصادیِ ساخت راکتور هسته ای جهت سعودی ها، از این طرح حمایت می کند. این در حالی است که بسیاری از اعضای کنگره به علت مغایرت

سودای هسته ای سعودی و تقابل ترامپ با قانونگذاران آمریکایی

سودای هسته ای سعودی و تقابل ترامپ با قانونگذاران آمریکایی

عبارات مهم : انرژی

رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر منافع اقتصادیِ ساخت راکتور هسته ای جهت سعودی ها، از این طرح حمایت می کند. این در حالی است که بسیاری از اعضای کنگره به علت مغایرت با خط مشی هسته ای آمریکا مخالفت خود را با هسته ای شدن عربستان اعلام داشته اند.

به گزارش ایرنا، مدتی است که پادشاهی سعودی به خاص «محمد بن سلمان» ولیعهد بلندپرواز عربستان بر ساخت تاسیسات هسته ای تاکید می کند. در یکی دو سال اخیر ریاض به تلاش های سیاسی خود شدت بخشیده تا بتواند توافقی را به امضا برساند و چند راکتور هسته ای در خاک سعودی بسازد. ریاض نزدیکترین متحد غربی خود، یعنی واشنگتن را به عنوان شریک این پروژه گزینش کرده است.

نکته مهم در زمینه همکاری هسته ای آمریکا با دیگر کشورها این است که بخش 123 قانون انرژی اتمی آمریکا (سال 1954) مقررات این همکاری را تعیین می کند. بر این اساس، دولت ایالات متحده باید نخست توافقی را با طرف دوم در زمینه نحوه همکاری اتمی امضا کند که به آن «توافق 123 » گفته می شود. تاکنون ایالات متحده 23 توافق 123 را با 48 کشور منعقد کرده هست. یکی از بندهای مهم توافق با کشورهای دیگر تعیین اوضاع توانایی غنی سازی هست. در زیاد موارد آمریکا از پذیرش غنی سازی جهت کشورهای طرف قرارداد خودداری کرده است.

سودای هسته ای سعودی و تقابل ترامپ با قانونگذاران آمریکایی

عربستان هر چند مدعی است این تاسیسات جهت تامین نیاز به انرژی ساخته خواهد شد ولی بسیاری از تحلیلگران می گویند ریاض اهداف سیاسی منطقه ای و بین المللی را در فرایند هسته ای شدن جستجو می کند.

** پروژه هسته ای عربستان با تکیه بر پول و چانه زنی سیاسی

رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر منافع اقتصادیِ ساخت راکتور هسته ای جهت سعودی ها، از این طرح حمایت می کند. این در حالی است که بسیاری از اعضای کنگره به علت مغایرت

نکته قابل تامل در زمینه هسته ای شدن عربستان این است که ریاض اعلام کرده حاضر به امضای توافق123 با واشنگتن نیست. اکنون رسانه های آمریکا خبر می دهند ممکن است «دونالد ترامپ» به منظور امضای توافق هسته ای و ساخت رآکتور جهت عربستان، در خط مشی امنیت هسته ای ایالات متحده تغییراتی را ایجاد کند.

تارنمای روزنامه «واشنگتن پست» نوشت قرار است به زودی نهایی شدن قرارداد چندمیلیارد دلاری ساخت دو راکتور هسته ای در مناطق خشک عربستان در نزدیکی خلیج فارس اعلام شود. مهمترین شرکت طرف قرارداد با ریاض، وستینگهاوس آمریکا خواهد بود. در صورت امضای معامله باید مقررات داخلی آمریکا مبنی بر محدودیت شرکت های آمریکایی جهت ساخت تاسیسات هسته ای در مناطق بی ثبات دنیا مورد بازبینی قرار بگیرد.

به نوشته این روزنامه این امر آزمونی جهت سیاست های دونالد ترامپ به شمار می رود. سفرهای «جرارد کوشنر» به ریاض و روابط نزدیک داماد ترامپ با محمد بن سلمان و سفر وزیر انرژی آمریکا به ریاض، احتمال امضای این قرارداد بزرگ را با شرکت های آمریکایی زیاد کرده است.

سودای هسته ای سعودی و تقابل ترامپ با قانونگذاران آمریکایی

ماه مارس آخرین مهلت جهت اعلام نظر در مورد همکاری بنگاه های آمریکایی و شریک کره ای در نظر گرفته شده است است و بدون دستیابی به یک توافق دیپلماتیک ممکن است این دو شرکت مجبور شوند تا جای خود را به شرکت های روسی و چینی بدهند. پیشتر چین قراردادهایی را در زمینه اکتشاف و استخراج معادن اورانیوم در شبه جزیره عربستان با ریاض امضا کرده است.

** مسابقه هسته ای بر سر دلارهای نفتی عربستان

به گفته تحلیلگران آمریکایی، قرارداد با عربستان از معدود پروژه های هسته ای موجود در دنیا است که می تواند جهت ده ها سال خدمات پشتیبانی را به همراه داشته باشد و بسیاری از شرکت های در حال ورشکستگی را نجات دهد. به همین علت کشورهای زیادی به این قرارداد چشم دوخته اند. روسیه هم به بستن این قرارداد امید دارد و به همین علت چند روز قبل «الکساندر نواک» وزیر انرژی خود را به ریاض فرستاده بود.

رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر منافع اقتصادیِ ساخت راکتور هسته ای جهت سعودی ها، از این طرح حمایت می کند. این در حالی است که بسیاری از اعضای کنگره به علت مغایرت

در گزارش اخیر «بلومبرگ» می خوانیم: ساخت دو راکتور در عربستان سعودی موجب مسابقه دو ابرقدرت شده است و آمریکا و متحدانی همچون فرانسه و کره جنوبی را در برابر روسیه و چین قرار داده است.

از طرف دیگر پرسشها منطقه ای مهمترین علت ریاض جهت این سرمایه گذاری ارزیابی می شود. به نوشته واشنگتن پست ولیعهد عربستان ساخت نیروگاه هسته ای را نشانه پرستیژ و قدرت ریاض و گامی در مسابقه با کشور عزیزمان ایران می بیند. ولی از نظر دولتمردان آمریکایی این عنوان انتخابی بین ارتقای درآمد شرکت های آمریکایی و جنگیدن با مقررات منع اشاعه هسته ای است.

سودای هسته ای سعودی و تقابل ترامپ با قانونگذاران آمریکایی

به نوشته این روزنامه آمریکایی، یکی از توجیه های عربستانی ها این است که توافق هسته ای در دوره اوباما به کشور عزیزمان ایران اجازه داد تا ضمن نظارت دقیق به غنی سازی اورانیوم بپردازد و اکنون ریاض هم چنین توانایی را طلب می کند. با این حال موضع لابی اسرائیل در آمریکا و نقش آفرینی دولت عربستان در عملیات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 بر تصمیم کاخ سفید تاثیر بسیاری دارد.

** مخالفت ها با عوض کردن قوانین آمریکا

به رغم منافع اقتصادی این معامله جهت آمریکا، میزان مخالفت ها با آن کم نیست. به نوشته روزنامه های آمریکا، این عنوان اکنون به چالشی جهت دولت تبدیل شده است هست؛ اگر کاخ سفید در استانداردها (قانون 123) به امید دستیابی به سود تغییری ایجاد کند ممکن است با انتقادهای شدیدی در زمینه نادیده گرفتن تعهدات آمریکا در خصوص منع اشاعه و جنگ با این معاهده مواجه شود.

منتقدان می گویند ساده تر کردن مقررات این خبر را به دیگر کشورهای منطقه حساس خاورمیانه می دهد که می توانند به فناوری هسته ای دست پیدا کنند. ولی موافقان توافق ریاض و واشنگتن استدلال می کنند که راه های دیگری جهت پرداختن به نگرانی های اشاعه ای وجود دارد و اگر ایالات متحده این فناوری را به عربستان نفروشد دیگر کشورها حاضر می شوند تا این کار را انجام دهند.

بسیاری از مخالفان اعتقاد دارند ریاض به جای سرمایه گذاری روی تاسیسات انرژی هسته ای می تواند در زمینه استفاده از منابع دیگر همچون انرژی خورشیدی یا گاز طبیعی سرمایه گذاری کند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت ایالات متحده با وجود مخاطرات گوناگون، به دنبال امضای معامله هسته ای با عربستان است ولی قانونگذاران آمریکایی خود را آماده می کنند تا جلوی مقاومت ریاض در برابر ممنوعیت غنی سازی بایستند.

بخش انرژی هسته ای عربستان بازاری ده ها میلیارد دلاری را به روی شرکت ها باز می کند. با این حال مقاومت ریاض در برابر پذیرش محدودیت در غنی سازی و باز فرآوری سوخت جهت قانونگذاران آمریکا بسیار مهم و دلواپس کننده است لیکن ممکن است توافق های هسته ای ایالات متحده با عنوان قرارداد 123 را تضعیف کند.

سناتور «اد مارکی» در زمینه تلاش های هسته ای ریاض عنوان داشت: سفیر تازه عربستان ماه ژانویه به دیدار من آمد و درخواست بررسی مجدد توافق 123 آمریکا با عربستان را در صحن سنا مطرح کرد. به نظر دیوانگی است که استانداردهای مهم در زمینه منع اشاعه را تنها به علت تضمین بعضی منافع تجاری نادیده بگیریم.

به نوشته وال استریت ژورنال در حالی که مقام های سعودی تاکید دارند برنامه هسته ای خود را با اهداف صلح آمیز دنبال می کنند ولی ممنوعیت یا نظارت کامل بر غنی سازی را نمی پذیرند؛ این امر به علت مسابقه با کشور عزیزمان ایران است.

«برد شرمن» یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس آمریکا اعتقاد دارد ممکن است عربستان سعودی علاقه مند باشد در توافق های پیشین خود با آمریکا در زمینه همکاری هسته ای عوض کردن ایجاد کند ولی هرچه تعداد کشورهای هسته ای در خاورمیانه کمتر باشد بهتر است به خاص در مورد کشورهای غیر دموکراتیک منطقه. به نوشته واشنگتن پست، چون نمی توان در مورد ذهنیت و سیاست 10 سال آینده یک کشور (عربستان) در قبال آمریکا آینده نگری کرد، بعد بهتر است کشورهای کمتری به توانایی هسته ای دسترسی داشته باشند.

واژه های کلیدی: انرژی | توافق | آمریکا | عربستان | قرارداد | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | عربستان، | عربستانی | انرژی هسته

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz