آموزش شلوار انتخابات بیمارستان ریاست مجلس

آموزش: شلوار انتخابات بیمارستان ریاست مجلس بیمارستان انتخابات ریاست جمهوری خبر زیر ذره بین

گت بلاگز اخبار اجتماعی سوختن و ساختن در هوای دودی

اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل، گسترش دایره طرح ترافیک، راه اندازی دوربین جهت کنترل ورود خودروها به محدوده، جلوگیری از ورود خودروهای سنگین به شهر، ساخت مترو،

سوختن و ساختن در هوای دودی

سوختن و ساختن در هوای دودی

عبارات مهم : ایران

اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل، گسترش دایره طرح ترافیک، راه اندازی دوربین جهت کنترل ورود خودروها به محدوده، جلوگیری از ورود خودروهای سنگین به شهر، ساخت مترو، بی ارتی و اتوبوس های خطی، بازبینی قانون و تصویب لایحه هوای پاک به جای قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، ممنوعیت موقتی فعالیت صنایع و کارخانه ها و … تا به امروز نتوانسته مسئله آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران را بعد 22 سال حل کند.

سوختن و ساختن در هوای دودی

آلودگی ای که گاه تا یک هفته مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران را در دود خاکستری نگه داشته هست. چشم امید مردم ولی به آسمان است نه به فکر و ذکاوت مسئولان آیا که تا به امروز راه درمانی جهت آن نیافته اند جز دعا به درگاه خدا که ابری بفرستد و بارانی ببارد، بارانی که ولی خود معضلی عظیم تر جهت کشور عزیزمان ایران هست. تصور آینده زیست محیطی در پایتخت کشور عزیزمان ایران کار چندان مشکل نیست هنگامی که هر ساله آلودگی در فصول سرد، یکی یکی ماه ها را به پیش می آید. در این شرایط ولی باید چگونه زندگی کرد، فرار را بر قرار ترجیح داد یا سوخت و ساخت در هوای دودی تهران؟

40 روز زیاد تا آخر سال 96 باقی نمانده است ولی اعداد روی نمودار کنترل کیفیت هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران نشان می دهد که امسال در مقایسه با سال 95 اوضاع وخیم تری داشته هست. براساس آنچه شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران ارائه کرده، کلانشهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تا روز چهارشنبه 18 بهمن ماه 12 روز پاک داشته است که در مقایسه با سال 95، 3 روز کمتر هوای پاک داشته است.

اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل، گسترش دایره طرح ترافیک، راه اندازی دوربین جهت کنترل ورود خودروها به محدوده، جلوگیری از ورود خودروهای سنگین به شهر، ساخت مترو،

همچنین سال 95، 226 روز سالم داشته که در سال 96 با کم کردن 10 روز سالم این میزان به 216 روز رسیده هست. سال 95 تعداد روزهایی ناسالم جهت گروه حساس 74 روز بوده که در سال 96 به 88 روز رسیده یعنی با وجود 40 روز باقیمانده تا انتهای سال 96، تهرانی ها در این سال نسبت به سال گذشته 14 روز زیاد هوای ناسالم جهت گروه های حساس تنفس کرده اند. همچنین در سال 95 تعداد روزهای ناسالم 9 روز بوده و سال 96 با 8 روز ناسالم در اوضاع بهتری قرار داشته هست. ولی با نگاهی به اوضاع آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران از ابتدای دهه 90 می توان تصور کلی از اوضاع آلودگی در سال های آینده به دست آورد. تصوری که شاید آنچنان امیدبخش نباشد، هرچند اوضاع آلودگی در سال های اخیر نسبت به اوایل دهه 90 بهتر شده است است.

دولت ها در 22 سال آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران تلاش کرده اند راه چاره ای جهت درمانش بیاندیشند، راه هایی که گاه بی اثر و گاهی شبیه به یک شوخی تلخ بوده هست، از عوض کردن طرح ترافیک که با انتقادهای بسیار مواجه شده است تا ماموریت بی سابقه هواپیماهای سمپاش بر فراز آسمان پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال 89 جهت آبپاشی آسمان جهت فرار از آلودگی هوا و کم کردن آلاینده ها، ایده ای که بیش از یک شوخی تلخ نبود و سرانجامی نداشت. البته در این سال ها اقداماتی از جمله نزدیک شدن بنزین توزیعی به استاندارد و پایش بنزین توزیع شده است در پمپ بزنین ها به کم کردن آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران کمک کرده ولی در کل مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از این سال ها کارها بی اثر امیدشان را به برطرف کامل آلودگی هوا از دست داده اند. عده کمی به فکر فرار از پایتخت کشور عزیزمان ایران و مهاجرت به شهرهای دیگرند ولی بیشترشان می گویند که فرار راه چاره نیست آیا که آنها را با مسئله روبه رو می کند یا اساسا توان مهاجر جهت آنها وجود ندارد، بعد باید سوخت و ساخت و در آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران مانند بحران هایی که دست از سر آنها بر نمی دارد، حل شد.

مردم چه می گویند، فرار یا سازگاری با آلودگی؟

علی 28 ساله است و راجع به آینده ای که جهت زندگیش در پایتخت کشور عزیزمان ایران آلوده تصور می کند، به «ابتکار» چنین می گوید: «اساسا به صورت فردی هر کسی نمی تواند جهت آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران کاری کند، ضمن اینکه مردم در این چند سال آموخته اند که در روزهای آلوده کمتر از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده کنند ولی با این وجود همچنان هوا آلوده هست. از سوی دیگر سیاست هایی که دولت پیش می گیرد عملا در زیاد حوزه ها به نتیجه نمی رسد به همین خاطر نمی توان به آن هم اعتماد کرد و براساس آینده ای که دولت می چیند زندگی کرد.

سوختن و ساختن در هوای دودی

بنابراین افقی که می توان جهت آینده ترسیم کرد چیزی جز خروج از پایتخت کشور عزیزمان ایران نیست. با این حال این راه حل مهاجرت از پایتخت کشور عزیزمان ایران یک مسئله است ولی همین راه حل فرد مهاجر را با هزاران مسئله روبه رو می کند آیا که خارج شدن از پایتخت کشور عزیزمان ایران مساوی با بیکاری، نبودن منابع و مراجع بهداشتی و درمانی و علمی هست. گزینه دیگر فرار از کشور عزیزمان ایران است و این گزینه نیز باز فرار کردن از یک مسئله و رویارویی با هزاران مسئله دیگر هست. در آخر ولی هنگامی که همه این گزینه ها بررسی می شود فقط و فقط سوختن و ساختن جهت مردم باقی می ماند. اینکه بمانیم و با این شرایط سازگاری پیدا کنیم و تلاش کنیم که محیط منزل را زیاد گیاه های خانگی استفاده کنیم تا از ساعات نهایی روز از اکسیژنی که آنها تولید می کنند استفاده کنیم.

کجا برویم؟ کرجِ آلوده، اصفهانِ آلوده یا اهواز ؟

اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل، گسترش دایره طرح ترافیک، راه اندازی دوربین جهت کنترل ورود خودروها به محدوده، جلوگیری از ورود خودروهای سنگین به شهر، ساخت مترو،

سمیرا دختری 26 ساله هست، می گوید: «فرار راه کاری نیست که آن را گزینش کنم. یعنی توانایی فرار از پایتخت کشور عزیزمان ایران را ندارم. ضمن اینکه به کجا فرار کنم؟ کرج، اصفهان، مشهد، تبریز، ارومیه، خوزستان یا سیستان و بلوچستان؟ بارها در طول سال از اوضاع وخیم آلودگی در این استان ها هم خبرهایی می شنویم که تفاوتی با پایتخت کشور عزیزمان ایران ندارند. بعد مجبورم که با زندگی در این شرایط در پایتخت کشور عزیزمان ایران بسازم.» به طعنه می گوید: «پس باید صبح و شب شیر بخورم که حداقل مسموم نشوم. من که تازه خودروام را هم بیرون نمی آورم و به خانواده ام هم توصیه می کنم که از ماشین جهت بیرون رفتن استفاده نکنند ولی تاثیری هم ندارد. مترو هم که خیلی شلوغ هست. در کل راهی نمی بینم به غیر از سوختن و ساختن.»

ترجیح می دهم فرزند دار نشوم

محمد نزدیک به 30 سال دارد، به تازگی ازدواج کرده و قطعا باید جهت زندگیش چشم انداز روشن تری ترسیم کند. راجع به پایتخت کشور عزیزمان ایران و زندگی در آلودگی می گوید: «مجبورم که در همین شرایط زندگی کنم. خروج از پایتخت کشور عزیزمان ایران نشدنی است و تنها کاری که می توانم انجام دهم این است که فرزند دار نشوم. واقعا امیدی به اوضاع زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی در آینده نمی بینم و ترجیح می دهم آینده فرد دیگری را خراب نکنم. به فرار فکر نمی کنم چون توانایی اقتصادی و اجتماعی آن را ندارم و طبیعتا به کار در شهر دیگری نمی توانم فکر کنم.»

سوختن و ساختن در هوای دودی

فرار کنید، فرار

تا یک ماه دیگر از پایتخت کشور عزیزمان ایران می رود، مقصد ولی رشت هست، شهر شمالی کشور عزیزمان ایران که امروز آب و هوای بهتری نسبت به خیلی از شهرهای دیگر کشور عزیزمان ایران دارد.

فرهاد مجرد است ولی تصمیم دارد کار و خانواده را رها کند و برود. می گوید: «من ماشین ندارم و اغلب با وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد می کنم، بعد سهمم از تولید آلاینده های وسایل حمل و نقل شخصی ناچیز هست، ولی با این تفاسیر ترجیح داده ام که دیگر در پایتخت کشور عزیزمان ایران زندگی نکنم. البته تصمیم به مهاجرت تنها به علت آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران و اوضاع محیط زیست نبوده ولی بخشی از آن بوده هست. جهت دیگران هم قطعا همین شرایط پیش می آید و اگر دولت و مسئولان راه چاره ای جهت این معضل زیست محیطی پیدا نکنند در سال های آینده افراد بیشتری به مهاجرت از پایتخت کشور عزیزمان ایران دست خواهند زد.»

عادت می کنیم و در آن حل می شویم

تهرانی ها، اصفهانی ها، مشهدی ها، کرجی ها و چندین شهر کشور عزیزمان ایران به دود غلیظی که به ریه فرو می دهند عادت دارند. زندگی در دود شاید جهت آنها در سال های بعد عادی تر هم بشود. گزینش زندگی در آلودگی گزینه ای است که رضا بر گزیده است و می گوید: «عملا مسئله ای است که جزئی از بحران ها و دغدغه هایی است که آن عادت کرده ایم، من نوعی واقعا نمی دانم چه کاری باید انجام دهم، نه راه کاری مهار کردن آن را می دانم و نه اینکه می توانم از این شهر خارج شوم که اگر خارج شوم نمی دانم که کجا بروم.

آلودگی هوا بخشی از مشکلاتی است که روزانه در آن حل می شویم. در پاسخ به کسانی که خروج از پایتخت کشور عزیزمان ایران را پیشنهاد می دهند باید گفت که مهاجرت تبعات بیشتری خواهد داشت. مهاجرت از شهر پرجمعیتی مانند پایتخت کشور عزیزمان ایران به شهرهای دیگر، قطعا زندگی در این شهرها را جهت شهروندانش ترساندن می کند و این عنوان می تواند مناسبات امنیتی کشور را به هم بریزد.»

ابتکار

واژه های کلیدی: ایران | زندگی | آلودگی | آلودگی | مهاجرت | آلودگی هوا | هوای پایتخت | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz